بازی نقشه گنج قرآنی

0
147

ایده بازی نقشه گنج قرآنی یک پیشنهاد جذاب برای همه کودکان است تا در روزهای کرونایی احظات شاد و جذابی را در کنار خانواده داشته باشد. این بازی میتواند تلنگری باشد برای ما تا به بازی‌های کودکان مان محتوا بدهیم و آن را از صرف سرگرمی خارج کنیم.

عنوان ایده: بازی نقشه گنج قرآنی

ایده پرداز: خانم فاطمه رازینی

توضیح اجمالی

ایده من بر مبنای یک بازی است که آن را از بین بازی‌های مدرسه‌ام الهام گرفتم. با اینکه بازی جذابی بود اما برای بچه‌ها هیچ نکته آموزشی نداشت. بنابراین آن را به فضای قرآنی آوردم تا با همان قالب بتوانیم مفاهیم قرآنی را به صورت جذاب به بچه‌ها آموزش بدهیم.

روش اجرای ایده

برای شروع بازی، کارت‌هایی داریم که این کارت‌ها توسط والدین یا مربی در مکان‌های مختلفی از فضایی که در آن بازی اجرا می‌شود، پنهان می‌کنند.  مثلا لابه‌لای برگه‌های کتاب، پشت مبل، قاب عکس و غیره.  کارت اول را به شرکت‌کننده اول می‌دهیم. هر شرکت‌کننده کارت را می‌خواند. پشت هر کارت سه گزینه ثبت شده است که در زیر هر گزینه، نام یک مکان به صورت رمزی نوشته شده است.

شرکت‌کننده با انتخاب گزینه صحیح، مکان درست را پیدا و با کمک نقشه راهنما ترجمه می‌کند و به مکان بعدی می‌رود. این حرکت از یک مکان به نکان دیگر، تا جایی ادامه می‌یابد که شرکت‌کننده به مرحله آخر یعنی گنج می‌رسد. این گنج می‌تواند یک هدیه مثلا یک جلد کتاب باشد.

نسخه های مختالف این بازی را می‌توانیم داشتی باشیم. مثلا تعداد بازیکن و یا نوع مراحل و تعداد مراحل متغیر است. میتواند بر مبنای حفظ قرآن باشد، آموزش مفاهیم و یا حتی دانستنی‌های قرآنی باشد.

بازی نقشه گنج قرآنی می‌تواند نسخه‌های مختلفی داشته باشد که در هر نسخه، تعداد بازیکنان، تعداد مراحل بازی و گزینه‌ها بسته به موضوع بازی متفاوت خواهد بود. حفظ قرآن، نکات و مفاهیم قرآنی و حتی دانستنی‌های قرآنی می‌تواند نسخه‌های متفاوت این بازی باشد.

این بازی می‌تواند با امکانات کم، موجود و در محیط خانه اجرا شود. در ایام کرونایی که همه اعضای خانواده فرصت دورهمی بیشتری دارند و معمولا کمتر به بیرون از خانه رفت و آمد دارند، می‌توانند کنار هم  این بازی را به صورت جذاب و خلاقانه اجرا کنند.

پیام تشکر خانم فاطمه رازینی

از همه کسانی که این فراخوان را راه‌اندازی کردند و این فرصت را به کسانی که حتی در سنین پایین بودند، دادند تا برایشان تجربه خوبی رقم بخورد، تشکر می‌کنم. به بهانه فراخوان «بهار قرآن در خزان کرونا» چیزهای بسیاری یاد گرفتم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید