باشگاه همراهان قرآن و عترت

0
167

باشگاه همراهان قرآن و عترت طرحی است برای ساماندهی همه فعالیت‌های قرآنی دانشجویی در ایام کرونایی، تا حتی در شراتیط بحران بتوانیم فعالیت قرآنی دانشجویی خود را حفظ و تقویت نماییم.

ایده: ساماندهی فعالیت‌های قرآنی دانشجویی در یک باشگاه مجازی و مدیریت هر فعالیت با تکیه بر امتیازدهی بر فعالیت مستمر اعضا

ایده‌پرداز: محمد ملکی ، سومین برگزیده فراخوان سراسری بهار قرآن در خزان کرونا

مجری ایده: کانون قرآن و عترت دانشگاه شهرکرد

توضیح اجمالی

در طرح اولیه باشگاه همراهان قرآن و عترت که از طرف کانون قرآن و عترت دانشگاه شهرکرد این مسئله مطرح شد که ما دانشجویان در شرایط کرونایی نمی‌توانیم داخل دانشگاه فعالیت قرآنی داشته باشیم. بنابراین فعالیت‌هایمان را داخل یک باشگاهی ساماندهی کردیم. در این فضا، دانشجویان می‌آیند فعالیت می‌کنند و امتیاز جمع‌آوری می‌کنند. در پایان به فعالیت‌هایی که درست و کامل انجام شده است، جوایزی داده می‌شود.

روش کار باشگاه

*حفظ قرآن کریم

در طرح نهضت حفظ قرآن کریم، آموزش‌های لازم برای حفظ تدبری سوره‌های یس، الرحمن، ملک، انسان و واقعه به دانشجویان علاقه‌مند ارائه می‌شود. این دوره شامل 5 آزمون است و هر آزمون 100 امتیاز به همراه دارد. این امتیاز به شرکت‌کنندگانی تعلق می‌گیرد که نمره قبولی (حداقل  14 از 20) را کسب کنند. درسنامه‌های حفظ هر سوره از طریق کانال تلگرامی کانون به صورت فایلPDF در اختیار اعضا قرار می‌گیرد و اعضا فرصت دارند تا پایان فعالیت باشگاه سوره‌های انتخابی را حفظ و درسنامه‌ها را فرا گیرند.در انتهای دوره آزمون کتبی مرتبط با هر سوره برگزار می‌شود و اعضا در صورت کسب نمره 14 از 20 موفق به دریافت امتیاز 100 خواهند شد. لازم به ذکر است مربیان حفظ تعداد از دانشجویان کانون قرآن و عترت دانشگاه هستند که دوره تربیت معلم قرآنی را گذرانده اند و به صورت تلفنی با شاگردان خود در طول حفظ در ارتباط هستند.

*ترجمه مفاهیم قرآن کریم

قرآن کریم از حدود 77 هزار کلمه تشکیل شده و این کلمات بدون تکرار حدود 11 هزار کلمه است. قابل توجه است که تنها حدود هزار کلمه در قرآن بسیار تکرار شده است به نحوی که همین هزار کلمه بیش از 70 درصد کلمات قرآن را شامل می‌شود. به این هزار کلمه لغات «اکثر» می‌گویند. ارائه آموزش‌ها در این بخش بر اساس لغات اکثر تنظیم شده است تا قرآن‌آموزان بتوانند با یادگیری معنای کمترین کلمات، بیشترین آیات و عبارات قرآن را معنا کنند. برای آموزش مفاهیم قرآن کریم 6 کتاب در نظر گرفته شده که هر کتاب دارای هفت فصل است. در هر فصل تعدادی از کلمات (حدود 20 کلمه) برای مطالعه‌کنندگان معنا شده و برای یادگیری بهتر بخش حل تمرین هم در هر فصل قرار گرفته است. نحوه آموزش این بخش از طریق کانال تلگرام کانون قرآن و عترت هم انجام می‌شود. در پایان از هر کتاب، آزمونی برای سنجش فراگیران طراحی خواهد شد که امتیاز کامل هر آزمون هم 50 لحاظ می‌گردد.

فراگیران در پایان دوره آموزشی این بخش قادر خواهند بود، بیش از56000 کلمه قرآن را که بیش از 70 درصد کلمات این کتاب آسمانی را شامل می‌شود، معنا کنند نظرسنجی نظرخواهی در صفحه اینستاگرام کانون مطرح خواهد شد که اعضای باشگاه در قسمت کامنت‌ها نظراتشون رو با بقیه به اشتراک می‌گذارند. به عنوان مثال: با توجه به آیه 11سوره ضحی ( و نعمت های پروردگارت را بازگو کن) ، طی فراخوانی از آن ها می‌خواهیم یک نعمت شاخص در زندگیشان را با ما به اشتراک بگذارند.هر نظردهی50 امتیاز دارد.

خانه‌های نورانی(محفل انس خانوادگی)

با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم تشکیل جلسات مذهبی می‌توان از فرصت ایجادشده برای برگزاری محافل ا ُنس با قرآن در جمع خانوادگی بهره گرفت و فضای خانه را به عطر قرآن مزین و نورانی نمود. پیامبر اعظم (صلی‌الله و علیه و اله) فرمودند: «با تلاوت قرآن، خانه‌هایتان را روشن کنید، زیرا هرگاه در خانه بسیار تلاوت قرآن شود آن خانه برای اهل آسمان می‌درخشد، همانگونه که ستارگان آسمان برای اهل زمین می‌درخشند» از این رو بخشی از برنامه‌های کانون قرآن و عترت به این موضوع اختصاص یافته است که شرح آن در ادامه بیان می‌شود.

پیام آقای محمد ملکی در رابطه با فراخوان بهار قرآن در خزان کرونا

فراخوان بهار قرآن در خزان کرونا فرصت ویژه‌ای برای افراد دغدغه‌مند بوده و هست که نیاز دارند از طرح‌های قرآنی آنها حمایت شود. و این اتفاق با رتبه‌آوری در این فراخوان برای ما محقق شد چرا که فراخوان از طرف سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران به صورت کشوری با داوران و با کاری شایسته برگزار شد. وقتی هم متوجه شدیم که در فراخوان رتبه سوم را آوردیم، طرح باشگاه همراهان قرآن و عترت را خدمت معاونت فرهنگی وزارت بهداشت، سرکار خانم لاری مطرح کردیم و ایشان هم مساعدت مالی خوبی برای کانون قرآن و عترت درنظر گرفتند. در واقع فراخوان بهار قرآن در خزان کرونا بستری برای حمایت از طرح ما شد.

صفحه اینستاگرام باشگاه همراهان قرآن و عترت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید