از خودمان شروع کنیم تا قرآنی شویم

0
290

معرفی

بنده مهدی نادی از فعالان قرآنی استان اصفهان هستم و قریب یک دهه و بلکه بیشتر، حدود 12 سال است که در این حوزه فعالیت دارم و اکنون در تهران در خدمت مجموعه قرآنی سازمان تبلیغات استان تهران در مجموعه دراالقرآن هستم.

اهمیت قرآن در حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی

تا قبل از انقلاب موقعیت و جایگاه ایران در حوزه فعالیت‌های قرآنی بسیار اندک بوده است  و این را از هر جهت که بخواهیم بررسی کنیم کاملا هویداست. البته تنها حوزه‌ای که از قبل پیشرو بودیم حوزه پژوهش‌های قرآنی است که بزرگوارانی مثل حضرت علامه طباطبائی نشانی بر این سرآمدی ما هستند. اما در حوزه ظواهر قرآنی مثل تربیت قاری و حافظ تا قبل از انقلاب تعداد داشته‌های ما انگشت‌شمار بوده است که بعد از انقلاب جایگاه خوبی به دست آوردیم اما طبق مبانی انقلاب انتظار ما حتی ماندن در این مرحله هم نیست. خواسته ما طبق فرمایش مقام معظم رهبری رفتن به سمت تمدن‌سازی نوین اسلامی با نگاه به معارف قرآنی است.

همه با هم پای کار قرآن باشیم

واقعیت این است که آن شور و شوقی که ما در ابتدای انقلاب اسلامی به معارف قرآنی داشتیم، تا حد زیادی در دهه سوم و چهارم انقلاب کمرنگ شده است و این جز با یک اتفاق نظر همگانی بین نیروهای قرآنی و همه کسانی که دلسوز قرآن و عترت هستند به دست نمی‌آید.

طبق توصیه پیامبر اکرم(ص) مبنی بر حدیث ثقلین و همراهی قرآن و عترت، جامعه ما در توجه به عترت پیامبر و برگزاری آیین‌های دینی مثل محرم و صفر پیشتاز هستند اما متاسفانه این شور و شوق و این نهضت عظیم هنوز در حوزه قرآن دیده نمی‌شود. باید در این زمینه همت بیشتری کنیم، هم دولتی‌ها، هم قانونگذاران، هم کسانی که در کف میدان قرآنی دارند کار می‌کنند، با یک انسجام جدی در گام دوم انقلاب انشاء الله فضا را با قرآن عطرانگین کنند و در عمل به قرآن آن خبرهای گذشته را داشته باشیم.

همه زندگی ما باید رنگ قرآنی داشته باشد

یک وضعیت مطلوب قرآنی یعنی هر انسانی که خود عضوی از آحاد جامعه انسانی است، تمام رفتار و کردار او، در تمام موضوعات زندگی، بر اساس قرآن شکل بگیرد از بسم الله صبحگاهی او تا حرکت و تلاش روزانه او، حیات و معاش او، معاملات و اخلاق او با دیگران تا استراحت و فراغت در پایان روز. اگر همه چیز بر مبنای همین موازین قرآنی باشد آن وقت میتوانیم بگوییم یک جامعه مدنی بر اساس قرآن شکل گرفته است. این همان تعبیر مقام معظم رهبری با عنوان تمدن نوین اسلامی است که باید در جامعه به صورت ملموس ببینیم. یعنی همه حرکات و سکنات ما بر اساس صبغه الله باشد.

باید از خودمان شروع کنیم تا جامعه قرآنی داشته باشیم

شروع حرکت از شخص به شخص آحاد جامعه است، «ان الله لایغیروا بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم» ما ناچار به تغییر هستیم. نه میتوانیم گذشته را ادامه بدهیم، نه میتوانیم  بی‌تفاوت باشیم و در گذشته ماندن را بپذیریم که امری مذموم است. تغییر باید از نفس شروع بشود، شروع از خود، زمان هم فوری و جدی است و خداوند هم می‌فرماید اگر از خودت شروع نکنی اتفاقی نمی‌افتد. «ان الله لایغیروا بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم»  تا این انسان از خودش شروع نکند، هر کس خودش را بگذارد وسط که چقدر تفکر، اندیشه و سکنات او قرآنی است، اگر پدر قرآنی شد، اگر همسر هم از او عطر قرآنی گرفت، فرزندان قرآنی شد، و خانواده شد خانواده قرآنی، آن وقت می‌تواند جامعه خودش را تحت تاثیر می‌دهد. بنابراین تغییر در اولویت است و زمان آن هم فوری است.و بازگشت ما باید به سمت قرآن باشد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید