هر مدرسه یک کلاس قرآن

0
274

پدر و مادر واسطه آشنایی من با قرآن

بنده حسینعلی شریف هستم. متولد بهمن ماه 1335 و در شهر کاشان، در خانواده‌ای مذهبی متولد شدم. بعد از آن، در سن 6 سالگی همراه با خانواده به تهران آمدیم. بنابراین تحصیلات ابتدایی‌ام را در تهران آغاز کردم. از همان طفولیت و در منزل،  از طریق پدر و مادر با قرآن آشنایی پیدا کردم و همیشه همراه با پدر و بردارانم به صورت مستمر در جلسات قرآن شرکت می‌کردیم.

هر مدرسه یک کلاس قرآن

امیدوارم یک روز کنار هر مدرسه‌ای یک کلاس قرآن یا یک جلسه و هیئت قرآنی برای بچه‌های آن مدرسه و توسط مربیان آن مدرسه شکل بگیرد. واقعیت این است که دارالقرآن‌ها پناهگاه و خانه قرآن کودکان ما است و هر کس می‌خواهد، در حوزه قرآن آموزشی ببیند و خانه‌های قرآن می‌تواند مأمنی برای بچه‌ها باشد. ظرفیتی که می‌تواند توسط آموزش و پرورش محل توجه جدی باشد.

اگر خانه‌های قرآنی تقویت می‌شد…

متاسفانه ما در بحث مدیریت خانه‌های قرآن معایبی داشتیم. دوستان بزرگواری بودند که علاقمند به حوزه قرآنی بودند اما به جای تقویت خانه‌های قرآنی، مدرسه قرآن دایر کردند. این امر و از سویی وعد وعیدهایی که غالبا عملی نشد و مدیریت ضعیف مدارس باعث شد این ظرفیت مهم یعنی خانه‌های قرآنی ضربه بخورند. در حالی که باید می‌آمدند و معایب دارالقرآن‌ها را برطرف می‌کردند، آن وقت می‌توانستند ذیل نظر هر خانه قرآن شعبی ایجاد کنند تا کار با مدیریت بهتری انجام شود. طرح‌های دیگری مثل استخدام پنج هزار قرآنی برای مدارس قرآن اقدام خوبی بود اما واقعیت این است که این نیروها به خوبی استفاده نمی‌شوند و هر کدام مشغول کاری هستند و حتی ممکن است به طور خاص مشغول فعالیت‌های قرآنی نباشند.

روزی که همه بتوانند براحتی قرآن بخوانند

همانطورکه مقام معظم رهبری فرمودند: امیدواریم روزی در ایران برسد که کسی نباشد بگوید من بلد نیستم قرآن بخوانم. یعنی همه اهداف ما باید پایه‌اش این باشد اما نتوانسته‌ایم هنوز به این آرمان برسیم. اگر ما این پایه را درست شروع کنیم و ادامه بدهیم خیلی ها با ما همراه خواهند شد و دوره های قرآن را خواهند گذراند کما اینکه اکنون هم همراهند. باید دارالقرآن‌ها در نهادهای مختلف و هر بنیاد قرآنی دلش شور بزند برای افرادی که ملحق می‌شوند برای یادگیری قرآن و اینها بتوانند حداقل کار قرآنی یعنی تلاوت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید