جای خالی ترجمه قرآن برای نوجوانان

0
252

این سوال همیشه ذهنم را به خود مشغول می‌کرد که چرا برای کودکان و نوجوانان ترجمه قرآن نداریم. دغدغه‌ای که مرا به سمت کار با قرآن کشاند که نتیجه آن امروز به صورت ترجمه خواندنی قرآن کریم حاصل شده است و به دست نوجوانان رسیده است.

معرفی

بنده علی ملکی هستم و حدود 20 سال است که روی مبحث ترجمه و تفسیر قرآن کار می‌کنم. سه سالی است که ترجمه خواندنی قرآن کریم را با تلاش فراوان به بازار محصولات قرآنی رسانده‌ام و در حال حاضر هم، مشغول ترجمه قرآن به زبان انگلیسی هستم.

جای خالی ترجمه قرآن برای کودکان و نوجوانان

از سال 1388 یعنی حدود 11 سال پیش همیشه این احساس را داشتم که ترجمه قرآن بیشتر برای خواص بوده تا مردم عامی و کوچه و بازار و نوجوان‌ها و جوان‌ها. حالا که بیشتر از 1400 سال از ظهور اسلام می‌گذرد، هنوز هم، ترجمه‌ها و برگردان‌هایی برای کودک و نوجوان از قرآن نیست. اما کتاب مقدس با ترجمه‌های مختلف در قالب داستانی، فیلم، انیمیشن برای اقشار مختلف تهیه شده است. کمتر اتفاقی که برای قرآن درنظر گرفته شده است.

ویراست چهارم ترجمه خواندنی قرآن در راه است

این ایده در ذهنم بود تا اینکه از سال 88 این کار را به لطف خدا شروع کردم. ابتدا جزء سی قرآن را تمام کردم که استقبال خوبی شد و این گام خود مشوقی برای ادامه کار من شد، تا کار ترجمه قرآن را با همین سبک و سیاق ادامه بدهم تا اینکه کار ترجمه تا حدود سال 96 به پایان رسید. ترجمه خواندنی قرآن کریم حالا، هر سال دارد ویرایش و بازخوانی مجدد می‌شود و نکات خوانندگان بررسی شده و اعمال می‌شود. به حول و قوی خدا تا سال دیگر ویراست چهارم ترجمه هم به بازار خواهد آمد.

 

وعده صادق خدا برای اهل قرآن

بعد از انقلاب بیشتر از هر چیز روی قرائت و حفظ قرآن متمرکز شدیم ولی کار قرآنی صرفا حفظ و قرائت نیست، بلکه ترجمه و تفسیر هم هست. از این بالاتر ساخت محتواهای مطابق با آیات قرآن هست، بالاتر به قول قرآن «والذین ان مکناهم اقاموالصلاه…». «اگر مومنان را متمکن کنیم و به ایشان امکانات بدهیم این‌ها اقامه نماز می‌کنند و نماز را ترویج می‌کنند». بنابراین متولیان امر باید بیایند و کار خود را طبق آیات قرآن پیاده کنند. قرآن وعده داده است، که اگر ایمان درست داشته باشیم و به احکام قرآن عمل کنیم و قرآن را در جامعه ساری و جاری کنیم، وعده خدا این است که من از آسمان و زمین برکات را نازل می‌کنم.

زندگی را با حضور قرآن شیرین کنیم

بنابراین اولین قدم ارتباط گرفتن با قرآن است که خود موجب اتفاقات مبارکی خواهد بود.  امیدواریم زندگی همه ما قرآنی باشد و برکات قرآن در زندگی ما فراگیر بشود. این یعنی شیرین شدن زندگی انسان نه صرفا با مکنت مالی، بلکه آرامش و لذت و زیبایی و خوشی زندگی. اگر با قرآن مانوس باشیم، این وعده صادق قرآن است که زندگی انسان یک زندگی راحت و آرامی باشد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید